Computer Design

CAD programy, které můžete mít zcela zdarma

Jiří Špaček, 13.1. 2005

Nákup libovolného CAD programu představuje téměř pro každou firmu nemalé finanční zatížení. Podobně jako v jiných oblastech, existují také v oblasti CAD vedle sebe komerční programy a tzv. free programy, které můžete používat zcela zdarma.

Komerční CADy * Free CADy * Komu jsou určeny

Komerční CADy

Komerční CAD programy poskytují širokou škálu možností a funkcí, je u nich zajištěna technická podpora v síti dealerů a máte určitou jistotu, že se takový program bude neustále vylepšovat. V neposlední řadě máte jistotu, že takový program bude mít poměrně velké množství uživatelů, takže vzájemná výměna výkresové dokumentace probíhá bez problémů, které s sebou může nést konverze do jiných souborových formátů.

 

Free CADy

V oblasti volně šiřitelných CAD programů je situace dosti složitá a nepřehledná. Jedná se především o tvorbu nejrůznějších autorů, kteří si chtěli ověřit své programátorské schopnosti, nebo o tzv. light verze komerčních CADů. Některé free CAD programy mají až překvapivě rozmanité schopnosti (které se normálně vidí až u komerčních programů), jiné poskytují skutečně jen ty nejzákladnější funkce bez možnosti důkladného nastavení parametrů. Free CADy se vyskytují ve verzích pro nejrůznější platformy operačních systémů (Windows – většina, DOS, Linux atd.). Díky jejich rozmanitosti je nelze nijak rozškatulkovat do kategorií ani se nedají vzájemně porovnávat. Některé free CADy však dokážou docela dobře pracovat i s 3D prostorem.

 

Vytvořeno v programu CADVANCE

 

Pracovní prostředí programu QCad

 

Komu jsou určeny

Free CAD programy jsou určeny především pro občasné konstruktéry, případně studenty, kteří nedisponují finanční částkou na zakoupení komerčního CAD systému a mají čas na experimentování a zkoušení více programů, než naleznou ten, který jim nejvíce vyhovuje. Pokud to však někdo myslí s konstruováním vážně, měl by se poohlédnout po některém z komerčních CAD systémů, jejichž cena začíná přibližně na 6 000 Kč. Zvláštní pozornost také věnujte faktu, jak dobře dokáže vybraný program předávat vytvořené výkresy do jiných CAD programů, protože v praxi většinou prochází výkresová dokumentace přes více osob a je velmi nepříjemné, pokud by se vám v jiném CADu úplně „rozhodily“ kóty a text (častá slabina při převodu výkresů).

 

Vytvořeno v programu Room Arranger (autor sestavy Emmanuel Chabani)

 

Kuriozitou mezi free CAD programy je Geoproject.

Je totiž určen výhradně pro Pocket PC.

Kdekoliv v terénu, například při průzkumu stavby,

můžete začít kreslit výkres, uložit si ho ve formátu DXF

a potom si ho jednoduše zobrazit v kanceláři ve svém „velkém“ CAD programu

 

Vybrané CADy zdarma

Vybrané CADy zdarma

Volně šiřitelných programů existuje více, vyjmenování všech by zcela jistě přesáhlo možnosti tohoto článku. Díky velkému množství a rozmanitosti uvedených programů nebyly ani všechny tyto programy redakčně testovány. Díky jejich rozmanitosti by se také daly dost těžko nadefinovat kritéria, podle kterých by šlo tyto programy hodnotit. Cílová skupina uživatelů a jejich individuální potřeby jsou v tomto případě dost různé.

 

Vytvořeno v programu Pad2Pad

 

Prostředí programu 3D Canvas

 

Pokud máte čas a chuť, doporučuji vyzkoušet několik programů dle vašich potřeb, abyste se mohli objektivně rozhodnout, který program je pro vás nejlepší. Pokud budete mít zajímavé poznatky o práci v některém free CAD programu nebo znáte dobrý program, který zde chybí, pište na adresu autora.

název

web

stručný popis

3D Canvas

www.amabilis.com/downloads.htm

Nástroj pro 3D modelování a animace v reálném čase, podporuje technologii drag&drop.

4Design

www.4dgraphics.net/4design.htm

CAD program určený pro MS-DOS, dříve se jmenoval Personal Designer.

AllyCAD

www.allycad.com

Uživatelsky přívětivý 2D CAD, vhodný pro použití v nejrůznějších oblastech (inženýři, architekti, návrháři nábytku ad.).

Blender

www.blender.org

Podporuje vytváření 3D grafiky, animace v reálném čase, rendrování atd.

CADStd Lite

www.cadstd.com

CAD pro širokou základnu uživatelů (strojaři, stavaři, bytoví architekti ad.). Verze Lite je zdarma a umí pracovat s výkresy z plné verze. Podporuje formát DXF.

CADVANCE

www.cadvance.com/index.html

CAD pro 2D kreslení a tvorbu 2D technické dokumentace. Podporuje rovněž 3D modelování.

Cycas

www.cycas.de

CAD pro architekty, zvládá 2D i 3D a pro nekomerční použití je zdarma.

DesignWorkshop Lite

www.artifice.com/free/dw_lite.html

3D modelář se skromnými možnostmi, který slouží jako výchozí pozice pro ty, kteří se chtějí později věnovat 3D modelování.

DESI-III

users.pandora.be/desi-iii/index.html

Obecný 2D CAD program.

DeskArtes Expert Series

www.deskartes.com

Obecný 2D CAD program.

EasyCAD 2D

www.irisceramica.com/easycad

CAD program, ve kterém si můžete navrhnout například zařízení bytu, vytvořit vlastní šrafovací vzory pro podlahu a stěny a celý projekt vytisknout nebo uložit jako obrázek ve formátu JPG.

eMachineShop

www.emachineshop.com

CAD je určený pro práci ve 2D i 3D, můžete v něm provádět například analýzu řezání materiálu laserem nebo jiné způsoby obrábění.

Geocolor

www.floornature.com

CAD program pro návrh budov. Jednoduše můžete vytvářet nové šrafy a moduly, vygenerovat kvalitní obrázky, spočítat plochy atd. K dispozici jsou textury, které si můžete stáhnout z webu výrobce.

Geoproject

www.floornature.com

CAD program pro Pocket PC. Podporuje kreslení stavařských výkresů včetně oken a dveří. Dokáže spočítat plochy místností, okótovat a pracuje s formátem DXF. Vyžaduje Microsoft Windows CE verze 2.0 pro Pocket PC.

IOSO NS

www.iosotech.com

Nástroj pro nelineální optimalizaci. Máte-li objekt, který chcete vylepšit, a máte-li několik nezávislých parametrů a reálný matematický model, může vám tento program pomoci.

JFDraw

www.jfimagine.com

2D program založený na technologii Java. Obsahuje knihovnu prvků a můžete v něm tvořit jednoduché i složité objekty. Tento program může běžet pod libovolným operačním systémem, který podporuje Javu.

JustCAD

www.justcad.com

Obecný 2D CAD program.

Minos

perso.wanadoo.fr/rleboite/index.htm

2D a 3D modelovací program. Samozřejmostí je tvorba 2D technické dokumentace a můžete v něm tvořit dokonce i sestavy.

ModelPress

www.modelpress.com

Tento program slouží pro snadné publikování 3D těles na internetu díky kompresním algoritmům a významnému zmenšení původních dat. Výsledkem je webový formát zobrazitelný přímo ve webovém prohlížeči.

Pad2Pad

www.pad2pad.com

Program pro návrh desek s plošnými spoji.

Persistence of Vision Raytracer

www.povray.org

CAD pro tvorbu 3D grafiky. Podporuje Windows 95/98/NT, DOS, Macintosh OS, i86 Linux, SunOS a Amigu.

QCad

www.qcad.org

QCAD je zástupce z Linuxové komunity. Jde o 2D kreslicí program pro tvorbu technické dokumentace. Uživatelům je dán volně k dispozici s dodržením podmínek GPL licence.

Radiance

www.radiance-online.org

Program pro analýzu světelných podmínek. Zadáte geometrii budovy či místnosti, materiály, světla, datum, čas a stav počasí (zataženo, slunečno atd.) a program vypočítá, jak budou která místa v budově či místnosti osvětlená. Program je určený pro UNIX.

Room Arranger

www.roomarranger.com

CAD program pro jednoduchý návrh místností.

SagCAD

sourceforge.net/projects/sagcad

Snadno použitelný 2D CAD/CAM program. Zvládá import a export formátu DXF, elipsy, křivky, spline, bspline, generování NC dat. Podporuje RedHat 9 a SuSE 8.2.

SCAN2CNC

ralphm@cybersmart.co.za

(musíte napsat na tento email, nedá se přímo stáhnout)

Tímto programem můžete nechat převést stávající výkresy do CNC kódu. Obsahuje řadu užitečných nástrojů.

Solid Edge Layout

www.solidedge.eu.com

www.rusinak.cz

Podporuje všechny klasické funkce pro 2D kreslení a je plně parametrický. Je možné využít vestavěný tabulkový editor a tvořit vazby mezi jednotlivými kótami, vkládat mezi ně matematické vazby pomocí vzorců. Vazby v Layout mohou být nejenom matematické, ale i grafické. Např. prvek čára1 je stejně velký (rovnoběžný, kolineární, kolmý, ...) s prvkem čára2. Dokonce lze velmi jednoduchým způsobem propojit kóty (proměnné) Solid Edge Layout s tabulkovým editorem Microsoft Excel, a to obousměrně. Solid Edge Layout otevírá dokumenty ve formátech Solid Edge, Microstation, AutoCAD (dwg i dxf).

Tlinea

www.iespana.es/tlinea/indexi.htm

Obecný 2D CAD program.

Varkon

www.tech.oru.se/cad/varkon

Program Varkon pracuje v prostředí Linuxu a je šiřitelný s licencí GPL. Varkon umožňuje tvorbu výkresů, modelování a vizualizaci.

VectorEngineer Quick-tools

www.vectorengineer.com

CAD program pro širokou oblast použití. Užitečný pro strojaře i stavaře, obsahuje všechny běžné kreslicí nástroje.

 

(tento článek můžete nalézt také v Computer Designu č. 4/2004)

V diskuzi je 13 příspěvků, poslední 1.3, 0:00


© Copyright 2004 Computer Press